33

42 projektů pro Pardubice

Možnost spolupodílet se na rozhodování o budoucnosti města musí mít každý

„Co to tam ti politici zase dělají? My nemáme kam dát děti do školky, ale hlavně že si tam postaví ten jejich letní stadion…“ Taky máte občas pocit, že vedení města rozhoduje o nás bez nás? My s tím zatočíme, víme jak na to.

Vítejte ve světě participace. Participativní plánování, participativní rozpočet, participace na školách. Všude samá participace. Je to velký „buzzword“ urbanismu posledních let. Ale co to vlastně všechno znamená? Hlavní myšlenka je jednoduchá: ta nejlepší rozhodnutí vznikají, když se jich účastní všichni, kteří jsou jimi dotčeni. Pojďme si to ukázat na několika příkladech:

  • Chystáme revitalizaci vnitrobloku? Zapojme do plánů od začátku i obyvatele dotčených domů. Celý projekt tím zrychlíme a zlevníme, protože se vyhneme případnému nesouhlasu obyvatel, kteří by jinak o záměru neměli ani tucha.
  • Chceme vdechnout nový život brownfieldu? Začněme přípravy tím, že si ujasníme, koho se to dotkne, kdo k tomu má co říct a koho názor potřebujeme slyšet. Jedině tak vznikne ten nejlepší možný návrh.
  • Připravujeme strategii rozvoje města, která ovlivní celé město na dlouhé roky dopředu? Rozjeďme velký participativní proces, kterého se budou účastnit všichni – od občanů, přes zástupce důležitých institucí (školy, zdravotnická zařízení, policie…), až po místní firmy.

Zní to logicky, ne? I v Pardubicích už se takto podařilo připravit pár projektů: například revitalizace Palackého > víc než spojka, soutěžní workshop hledání vize pro Mlýnský ostrov nebo třeba pořizování územní studie Červeňák. Jsou to však jen kapky v moři, většinou takhle naše město nefunguje. My chceme, aby se participace stala nedílnou součástí každého rozhodovacího procesu. Neznamená to, že politici ztratí odpovědnost za chod města, za konečné rozhodnutí samozřejmě vždycky odpovídají oni. Rozdíl je v tom, že jejich rozhodnutí bude informované, přijaté na základě mnohem podrobnějších vstupů, než když se udělá takzvaně „od stolu“.

Participativní rozpočet: vy rozhodnete, na co peníze půjdou

Participativní rozpočet je zřejmě nejznámější formou participace v obcích. Ve zkratce: funguje tak, že město část svého rozpočtu vyhradí na projekty, které nejprve navrhnou a pomocí hlasování následně vyberou občané sami. Zasadíme se o to, aby participativní rozpočty vznikly na úrovni městských obvodů. A to tak, že v rozpočtu města alokujeme pro pilotní projekt celkem 5 milionů korun, které budou obvodům nabídnuty formou transferu — čistě pro účely participativního rozpočtu. Městské obvody, které se rozhodnou nabídky využít, získají konkrétní sumu podle poměrného počtu obyvatel, kteří v nich žijí.

Participativní rozpočty pomáhají bořit barikády mezi občany a politiky, protože lidé získají příležitost rozhodovat také. Prokazatelně zvyšují angažovanost občanů a jejich zájem o věci veřejné a pomáhají jim řešit přesně to, co je pálí nejvíc. Inspirují nás příklady z měst, kde má participativní rozpočet dlouhou tradici, jako je například New York, nebo jeho kolébka – brazilské Porto Alegre. Stejně tak najdeme spoustu dobrých příkladů i v Česku. A nemusíme chodit daleko, v sousední Chrudimi to již naši pirátští kolegové zařídili.

Participativní plánování: když město něco připravuje, vy do toho budete mít co říct

Naše ambice jsou vyšší než jen participativní rozpočet. Chceme, aby participace byla začleněna do rozhodovacích procesů města. Rádi bychom následovali projekt Koordinátoři participativního plánování z pera Institutu pro rozvoj hl. města Prahy (IPR) a zajistili, že participace nebude při plánování „něco navíc“ (jako v případě Palackého, Mlýnského ostrova nebo Červeňáku), ale bude to prostě základ.

Dává to smysl a proto se participativní plánování dnes považuje za jeden ze základních stavebních kamenů, jak města rozvíjet udržitelnou formou, aby se v nich hlavně dobře žilo. Dělat participaci kvalitně a efektivně ale není legrace. Na magistrátu momentálně nemáme žádné odborníky na participativní plánování. Pokud chceme uspět i v Pardubicích, musíme začít právě tím, že si necháme poradit od zkušenějších a odborné zázemí postupně vybudujeme. V dobíhajícím volebním období jsme o to usilovali prostřednictvím našeho zástupce v Komisi pro strategii a smart city, Filipa Vařechy, který dokonce uspořádal workshopu. Jeho snaha zatím vyšuměla do ztracena.

Participace na školách: to samé v malém i na školách

Oba výše zmíněné principy podpoříme i na školách, které jsou zřizovány městem. V jednání s pardubickým krajem se pokusíme prosadit, aby fungovaly i na školách středních.

Mnohé příklady dokládají, že participace na školách přináší řadu pozitivních důsledků. Zlepšuje celkovou náladu žáků i kantorů, pomáhá zkvalitňovat prostředí školy a prohlubuje vztah ke škole u žáků i jejich rodičů. Především ale zvyšuje šanci, že z žáků vyrostou angažovaní občané: naučí se, že když chtějí, mohou prostředí školy významně ovlivňovat, a stejný princip pak budou uplatňovat i ve svém občanském životě.

Chcete participovat? Letos u voleb to máte jednoduché: volte Piráty. Víme jak na to.

Háčko

Nedostatek participace způsobil, že se proti projektu na poslední chvíli vzedmula vlna nevole.

Letní stadion

Projekt za 500 milionů Kč město prosadilo na sílu, ačkoliv proti němu byla poměrně výrazná občanská opozice.


Za tohle ručí


Zobrazit celou mapu

Sdílení je aktem lásky