28

42 projektů pro Pardubice

Zlepšováky pro důstojné nájemní bydlení

Dostupnost vlastního bydlení. V poslední době mohutně skloňované téma se samozřejmě týká i nás, občanů Pardubic. Než čekat na neviditelnou ruku trhu, která vyřeší sazby hypoték a ceny nemovitostí, přicházíme s několika návrhy k vylepšení bytové situace. Pojďme se zbavit stigmatu nájemního bydlení. Není to totiž nic podřadného.

Družstevní bydlení

Ve chvíli, kdy sazby bank a ceny nemovitostí prolamují rekordy, může být družstevní bydlení cesta, jak „bydlet ve vlastním“. Výhodou družstevního bydlení je nižší cena, nevýhodou skutečnost, že banka na družstevní byt nepůjčí. Celému družstvu už ale ano. V Pardubicích vytipujeme městský pozemek a zformovanému družstvu udělíme tzv. právo stavby. Nabízí se třeba Masarykova kasárna nebo budoucí nová čtvrť Hůrka. Po sjednané době přejde pozemek do vlastnictví družstva a družstevníci tak nakonec bydlí ve vlastním. Ano, zní to, jako že znovu objevujeme kolo. :)

Obří výhodou pro trh s bydlením je, že družstevní byty jsou nevhodné na investice, protože podnájem družstevního bytu vyžaduje souhlas družstva, které může říct „ne”. Zabrání se tak třeba převodu podílu družstva na cizince nebo právnickou osobu.

Zapojení developerů

V Pardubicích řešíme nechuť developerů podílet se s městem na investicích do infrastruktury a občanské vybavenosti. Město například povolí výstavbu pro 6.000 lidí, developer vydělá, ale kdo zaplatí komunikace, školky nebo hřiště? My všichni.

Toto mohou řešit tzv. kontribuce. Nedávno je zavedla např. Praha v rámci svých pravidel pro developery. Ty se letos (2022) zavedly i u nás v Pardubicích. Rozdíl je ale ten, že v našem městě je podřízení se pravidlům dobrovolné, a tak se do něj zapojuje jen slabá třetina developerů. Kontribuce jsou jasným signálem: „Dovolíme ti stavět, ale ty za to městu něco dej“. My bychom rádi, aby kontribuce měly podobu poskytnutí bytů do městského vlastnictví. Ty pak město využije v rámci své sociální politiky nebo jako pobídku pro profese, které jsou potřeba (učitelé, lékaři, policisté apod.).

Zavedením kontribucí se zmenšuje prostor pro korupční chování a tlak developerů na vedení města při schvalování změn územního plánu. Kontribuce jsou totiž jasně dané a dopředu známé.

Městská nájemní agentura

Když se potká nájemník a majitel, kteří si sednou na dlouhé roky, je to skvělé. Ale může se stát, že po sérii nepříjemných zkušeností s nájemníky to majitel vzdá a raději nechá byt prázdný. Což je škoda.

Inspirovalo nás funkční řešení z Prahy, kde vznikla Městská nájemní agentura (MNA), která pomáhá majitelům bytů s pronájmem. V praxi MNA vybere z žadatelů vhodného podnájemníka, uzavře s ním smlouvu, pomůže s údržbou bytu. Majitel tak získává jistotu díky odpovědnosti, kterou na sebe přebírá MNA. Dostává stabilní měsíční rentu, která bývá zpravidla o něco nižší než tržní nájemné, ale o byt je postaráno a je dostupný například i pro nízkopříjmové rodiny..

Výhodou je, že podnájemní smlouvu je možné nastavit tak šikovně, aby obyvatelé měli férové podmínky, zároveň by se však dala operativně vypovědět, kdyby nastal nějaký větší problém. Klíčové je pak nastavit ekonomiku fungování MNA tak, aby byla soběstačná a na svůj provoz si vydělala.

Další projekty

Dalším modelem, jak podpořit nájemní bydlení, je např. zapojení do projektů podobných tomuto. Ve zkratce – banka nebo jiný soukromý subjekt se domluví s městem a na vhodném místě zafinancuje stavbu nájemního bydlení. Pozemek město pronajme (např. na 99 let, kdy platí bance splátky právě z vybíraného nájemného, poté je zbytková hodnota převedena zpět na město) nebo ho odprodá. Pro nás je lepší první varianta, kdy se město apriori nezbavuje svého majetku. V tomto objektu poté město nabízí dlouhodobě nižší nájemné a je možné ho tudíž opět využívat pro uplatňování sociální politiky. Zisk plynoucí z tohoto modelu se pak v ideálním případě vrací na další rozvoj. V tuto chvíli známe takový projekt na papíře a můžeme deklarovat, že tento a podobné alternativní přístupy k podpoře řešení bytové krize, budeme za naši koalici podporovat.

Pokud vás zajímá, jak podpoříme vlastnické bydlení, mrkněte na projekt číslo 1.

Nezapomínáme ani na sociální bydlení, kterému se věnujeme v projektu číslo 2.

Dostupné bydlení je pro nás fakt to nejdůležitější!


Za tohle ručí


Zobrazit celou mapu

Sdílení je aktem lásky