32

42 projektů pro Pardubice

Městské byty - lidem poslouží, městu vydělají

Problematika dostupnosti bydlení je naše priorita. O tom, že pomůžeme s výstavbou nových bytů soukromým investorům, jsme již psali. Opravíme také 150 bytů městských bytů, které dnes, vzhledem ke špatnému technickému stavu, nejsou využity. Tím to ale nekončí. V souladu se strategií bydlení vybudujeme v příštím volebním období alespoň 40 nových městských bytů.

Výstavba bytů je nákladná věc, ale město má oproti soukromým investorům jednu velikou výhodu. Banky mu půjčí peníze na celou investici. K tomu jsou podmínky úvěrování zpravidla podstatně lepší než u soukromých investorů nebo hypoték. Například současný úvěr města je vázán na úrokové sazby ČNB, které jsou navýšeny pouze o nižší desetiny procenta.

Aby město postavilo 40 nových městských bytů, muselo by v příštích 20 letech vyčlenit z městského rozpočtu pouze 30 mil Kč, nebo jinými slovy 1,5 mil. Kč / ročně. Zdá se Vám to málo? Také nás to příjemně překvapilo. Za předpokladu financování veškerých nákladů úvěrem se totiž nutné vlastní prostředky města odvíjí od rozdílu mezi vybraným nájemným a splátkami bance.

V našem modelu jsme uvažovali následující podmínky financování:

  • cena bytů: 70 tis.Kč/m2 (pro 40 bytů s plochou 50m2 bytů je to 140 mil. Kč)
  • roční náklady na údržbu: 1 % z investice (valorizováno o inflaci)
  • výnosy 2022/měsíc: 180 Kč/m2 nebo 9 tis Kč za byt 50m2 (valorizováno o inflaci)
  • roční inflace průměrná: 4,0%
  • roční úroková sazba průměrná: 3,0%
  • délka úvěru: 30 let

Pokud by se letos postavilo 40 padesátimetrových bytů, zaplatí město za každý z nich v příštích 20 letech pouze 750 tis. Kč. Přičemž po 24 letech už výnosy z valorizovaného nájemného překročí náklady (splátky + náklady údržby). Za předpokladu dobré údržby, by tyto byty po 30 letech, tedy po splacení dluhu, vydělávaly městu okolo 5 mil. Kč ročně.

I kdybychom nastavili vstupní hodnoty našeho modelu více pesimisticky, jedno je jasné: Město může relativně levně (pomocí úvěru), pořídit významný majetek, který je v dlouhodobém horizontu zdrojem příjmů městského rozpočtu a navíc umožňuje poskytovat městské byty stabilně a levněji než soukromí pronajímatelé. Za předpokladu, že startovací byty nalákají do Pardubic mladé rodiny, které by jinak bydlely například v blízkých obcích, získáme další prostředky z rozpočtového určení daní.

Výřez ze zjednodušeného modelu je zde:

image1
image2

Za tohle ručí


Zobrazit celou mapu

Sdílení je aktem lásky