11

42 projektů pro Pardubice

Vždyť je to jen jeden kelímek. Řeklo si 88 520 lidí…

Jak mohou Pardubice nejlépe vyjít vstříc ekologii a udržitelnosti? Třeba tím, že se město bude chovat zodpovědně a půjde ostatním příkladem. Začneme jednoduše: už žádné jednorázové plasty v úřadech a na městských akcích!

Pokud rádi chodíte za kulturou, na festivaly nebo na akce pod záštitou města, všímáte si přístupu pořadatelů k ekologii? My ano. Pardubice v minulosti na redukování odpadu bohužel rezignovaly. Skládka v Nasavrkách každým dnem roste a na Pernštýnském náměstí to v neděli ráno často vypadá právě jako na zmíněné skládce.

Je nezbytné, aby si město zametlo na vlastním dvorku a šlo lidem a firmám příkladem. My chceme jít zodpovědnou cestou, která bude snižovat množství jednorázových plastů. Podpoříme vratné nebo recyklovatelné nádobí a jeho kompostovatelné alternativy. Je na čase, aby se trend, zavedený před více než deseti lety na hudebních festivalech, projevil i u nás v Pardubicích.

Navrhujeme zavést systém vratných kelímků po vzoru Vsetína, který zájemcům kelímky půjčuje a používá je na všech svých akcích. Za malý poplatek si pořadatelé akcí budou moci půjčit kelímek s potiskem Pardubic, město kelímky poté ve spolupráci třeba s vybranou školní jídelnou vymyje a pošle znovu do oběhu.

Půjdeme ještě dál, vratné kelímky zavedeme i ve všech městských provozech, jako jsou například koupaliště. A na zasedání zastupitelstva přestaneme rozdávat petky. Voda ze džbánku chutná stejně dobře jako ta kupovaná.

Proč třídit plasty nestačí

Odhaduje se, že asi 50–60 % vytříděného plastu skončí na skládce nebo ve spalovně. Recyklovatelnost obsahu žlutých popelnic je bohužel celkem nízká. Je to tím, že takto vytříděný plast může mít špatnou kvalitu (už se několikrát recykloval, nebo se jedná o sloučeninu několika surovin najednou). Průměrně se plast dá recyklovat pouze 1–3krát, poté tady zůstane dalších 50–500 let. A v některých případech se nerozloží vůbec.

Samotná recyklace je bohužel také nešetrná k přírodě, protože se během ní využívá spousta energie. Dochází ke znečišťování vodních toků mikroplasty a vytváření škodlivých zplodin, vypouštěných do ovzduší.

Tak využijme dlouhověkost plastů a naučme se je používat stále dokola, třeba právě v podobě vratných kelímků.


Za tohle ručí


Zobrazit celou mapu

Sdílení je aktem lásky