Pozor na neplatný hlas

Pozor na neplatný hlas

Při volbách do zastupitelstev obcí, měst a obvodů voliči tradičně nejvíce chybují. Nepřipravte se o část, nebo dokonce všechny své hlasy!

Postup pro hlasování do obecního zastupitelstva se zásadně liší například od postupu při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Při volbě do zastupitelstva máte přesně tolik hlasů, kolik zastupitelů je voleno.

Tedy konkrétně, v Pardubicích:

  • pro volbu na velkou radnici máte přesně 39 hlasů
  • v obvodech Pardubice I – Pardubice VII máte 15 hlasů
  • v Pardubicích VIII – Hostovice máte 9 hlasů

Několik dní před volbami dostanete do schránky obálku se dvěma hlasovacími lístky. Jeden pro volbu do městského zastupitelstva, druhý pro volbu do zastupitelstva obvodu. Každý z lístků obsahuje všechny strany a jejich kandidáty, kteří se na daném území ucházejí o váš hlas. Se svými hlasy můžete naložit následujícími způsoby:

I. Zvolím stranu bez ohledu na pořadí kandidátů

Tato možnost je nejjednodušší a pro vaši oblíbenou stranu nejvýhodnější. Nemáte téměř šanci udělat chybu a o své hlasy přijít. Stačí zakřížkovat políčko u názvu strany a máte hotovo.

II. Zvolím konkrétní kandidáty z jedné strany

Pokud máte výhrady k některému z kandidátů, můžete dát preferenční hlasy pouze některým kandidátům, a to zakřížkováním políčka vedle jejich jmen. U těch, které podpořit nechcete, nechte políčko volné. Přijdete ale o několik svých hlasů a svou stranu tímto podpoříte méně hlasy, než byste mohli. Dejte si pozor. Pokud vybíráte pouze některé kandidáty, nesmíte zakřížkovat políčko vedle názvu strany.

III. Preferuji jednu stranu, ale chci volit i některé kandidáty z jiných stran

Zakřížkujte políčko vedle názvu vámi preferované strany. Zároveň zakřížkujte políčka vedle jmen kandidátů z jiných (i více) stran. Hlasy, které věnujete kandidátům jiným stran, se vaší straně odeberou směrem od zadních pozic kandidátky.

IV. Volím bez ohledu na strany

Tato možnost dává voliči největší míru svobody, ale je možné snadno udělat chybu. Vyberte si kandidáty napříč politickými stranami a u každého z nich udělejte do příslušného políčka křížek. Nezapomeňte si počet křížků dobře rozmyslet. Pokud jich uděláte méně, přicházíte o hlasy. Pokud jich použijete více, celý hlasovací lístek je neplatný.

Přejeme šťastnou ruku při vyplňování volebních lístků.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu