Zveřejňujeme koaliční smlouvu nově vznikající koalice v Pardubicích

Zveřejňujeme koaliční smlouvu nově vznikající koalice v Pardubicích

Za pár minut se sejde zastupitelstvo na svém ustavujícím jednání. Pro nás je překvapivé, že ještě nikdo z členů budoucí koalice neměl potřebu veřejnosti ukázat koaliční smlouvu. Neexistuje ale jediný důvod, proč by ji veřejnost neměla znát. Tak ji zveřejňujeme my.

Z našeho pohledu jsou ve smlouvě dva zajímavé body:

  1. KSČM bude mít předsedu finančního výboru. Strana, která se do zastupitelstva dostala s nejmenším počtem hlasů, by měla získat předsedu jednoho ze dvou důležitých kontrolních orgánů. Jsou opoziční strany, které dostaly víc hlasů, takže výběr KSČM nám nedává smysl.
  2. Koalice se drolí každým dnem. Zřekli se jí Karel Haas (ODS), Štěpánka Fraňková (SPP) a nově také Jiří Skalický za TOP 09, která se od koalice s ANO distancovala jako strana. Druhá zastupitelka za TOP 09 Ludmila Ministrová do koalice s ANO půjde i za cenu odchodu z TOP 09. Vít Ulrych za KDU-ČSL do koalice s ANO chce jít také.

Konkrétní podoba koaliční smlouvy a otřesy posledních dnů jsou důvodem, proč se domníváme, že koalice v čele s Martinem Charvátem není dobré řešení pro Pardubice. Apelujeme na Víta Ulrycha za KDU-ČSL, zastupitele ODS i SPP. Pro koalici Martina Charváta existuje alternativa. Obě dvě koalice (Duhová i Charvátova) jsou stejně křehké co do počtu hlasů. Duhová koalice má ale mnohem racionálnější základ a stabilnější názorovou shodu — jak se ostatně ukazuje i v posledních dnech. Dnešní hlasování je příležitostí potvrdit řeči o změně i konkrétními činy.

Přílohy

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu