Piráti v obvodech už bojují proti klientelismu

Piráti v obvodech už bojují proti klientelismu

Pardubičtí Piráti byli v komunálních volbách úspěšní také v městských obvodech. Své zastupitele mají hned ve čtyřech z nich. Již během povolebních jednání se ale ukázalo, že i na této úrovni je potřeba aktivně vystupovat proti netransparentnosti, osobním zájmům a kumulování funkcí.

Piráti se snažili převzít díl zodpovědnosti a podílet se na vedení městských obvodů. Největšího úspěchu dosáhli v prvním pardubickém obvodu, kde jsou se svými třemi zastupiteli druhou nejsilnější stranou a společně s Pardubáky vyjednávali s nejsilnějším mandátem síly 5 hlasů a s ambicí městský obvod vést. Kandidátem na starostu byl Jiří Čáslavka, schopný manažer se zkušenostmi ze soukromé i veřejné sféry. O koalici rozhodl postoj ODS a jejich spojení s hnutím ANO. „Domníváme se, že motivací nebylo zajištění optimálního a fungujícího vedení městského obvodu. Za povšimnutí stojí fakt, že Dušan Salfický, zvolený za ANO, je předseda představenstva a generální ředitel HC Dynamo Pardubice a Ondřej Šebek, zvolený za ODS, je člen představenstva a provozně-ekonomický manažer HC Dynamo Pardubice. Dušan Salfický je tedy jeho přímým nadřízeným,” zhodnotil podivné spojení pirátský zastupitel Vojtěch Jirsa.

V pátém pardubickém obvodu byli sice Piráti zpočátku vyzvání k jednání o koalici, nakonec ale ani zde v radě nezasednou. ANO se totiž domluvilo na koalici s ODS, se kterou podepsalo koaliční smlouvu nečekaně přímo na jednání s Piráty. „Následně nám ANO nabídlo výměnou za vyjádření podpory koalice možnost účasti na jednání rady. Tento krok vnímáme jako snahu o odstranění opozice, a proto to odmítneme. Z principiálních důvodů ale podpoříme veřejné hlasování o starostovi a členech rady, protože takové hlasování považujeme za transparentnější,” uvedl zastupitel Filip Vařecha. Piráti však budou hlasovat proti, protože Jiří Rejda je pro ně čerstvým příkladem kumulace funkcí (starosta městského obvodu, městský zastupitel a nejspíš i radní), proti které bojují. Piráti tedy zůstanou tvrdou, ale konstruktivní opozicí. Na Dukle chtějí prosadit zejména otevřenost radnice, projekt komunitních zahrad, grilovací prostor v dukelském lesoparku a zajistit budoucnost zchátralého objektu „U Bobra”.

Aktivně podpořit vznikající koalici nechce ani pirátský zastupitel v šestém městském obvodu Ondřej Karas. „Já se zdržím hlasování, protože vím, že jiná životaschopná konstelace tu není,” uvedl Karas. Se starostou má ale v plánu aktivně spolupracovat ve věcech, které dávají smysl. V průběhu následujících let bude v zastupitelstvu prosazovat větší otevřenost a transparentnost úřadu, zapojení obyvatel do správy obvodu a větší spolupráci s místními spolky.

Účast na radě odmítli zastupitelé společné kandidátky Piráti, Naše Pardubice a Zelení ve druhém obvodu, kde se plánují stát „hlídacími psy”. V oblastech programové shody však mohou spolupráci také přislíbit. „Se starostou už jsme si řekli, že chceme spolupracovat například na zavedení participativního rozpočtu,” doplnil Jakub Kutílek, člen Zelených a za Piráty zvolený městský zastupitel.

Ve všech městských obvodech, v nichž mají Piráti své zastupitele, požadují účast zejména v kontrolních a finančních výborech, které by podle nich měly obecně připadnout opozici. V centru, na Dukle a v Polabinách mají Piráti již přislíbenou funkci předsedy kontrolního výboru. Do komisí by potom rádi dosadili hlavně odborníky.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu