9 věcí, které byste měli vědět o Letním stadionu

18. listopadu 2019
9 věcí, které byste měli vědět o Letním stadionu

1. Proč se téma řeší teď?

Pardubická koalice se při podpisu koaliční smlouvy dohodla, že stadion za určitých podmínek postaví. ANO a ODS, dvě nejsilnější strany na radnici i v celém zastupitelstvu, se však nedokázaly dohodnout, zda podmínky splněny byly, nebo ne. Nakonec se dohodly, že se nedohodnou, ale že i přesto spolu chtějí dál řídit naše město. Může se tedy stát, že takto zásadní projekt pro městský rozpočet i budoucí podobu centra Pardubic projde v zastupitelstvu města pouze o několik hlasů.

2. Město si chce půjčit půl miliardy korun

Rozpočet stavby se stále mění, poslední číslo je 430 milionů Kč za samotný stadion. Aby ale vůbec bylo možné stadion s takovou kapacitou zkolaudovat, je třeba vybudovat parkování. Řešením má být parkovací dům za dalších 160 milionů Kč. Na stavbu stadionu si bude město muset půjčit. Z dotací je možné získat nanejvýš 20 až 40 milionů na trávník.

Město má přitom podle slov primátora Charváta ročně na investice z vlastních zdrojů jen 150 milionů Kč. Jediný stadion má spolknout trojnásobek. Ta půlmiliarda by však městu chyběla na rekonstrukce a výstavbu ulic, mostů, škol, zařízení pro seniory, náměstí, parků, parkovacích domů atd. Po roce 2021 budeme navíc potřebovat spolufinancovat řadu projektů, pro které chceme využít dotace v programu ITI.

3. Z využití prostoru by město mohlo peníze i získat

Území, na kterém letní stadion stojí je příliš cenné na to, aby sloužilo pouze pro několik desítek fotbalových utkání ročně. Je to poslední volný prostor v centru Pardubic přímo u řeky. Desítky tisíc lidí by zde mohly trávit čas každý den. Piráti navrhují, aby město vytvořilo regulační plán celého prostoru, který určí, k čemu se má území využít. Na místě může vyrůst třeba nová čtvrť obytných domů s obchody, restauracemi, kavárnami, školkou a náměstím. Stačí když město jasně stanoví, k čemu se prostor má využít. Pozemky pak může prodat a investor musí regulační plán dodržet. Pardubice by podle odborníků mohly na prodeji vydělat až 250 milionů Kč. Zajistily by tak rozvoj svého nejcennějšího volného území i část peněz na výstavbu důstojného fotbalového stadionu ve vhodnější lokalitě.

4. Vedení města diskusi o jiné lokalitě pro stadion rovnou odmítá

Vedení města chce od začátku nový fotbalový stánek stavět jen na ploše Letního stadionu. V době, kdy se samotný Letní stadion stavěl, bylo to mimo centrum Pardubic. Existuje řada dobrých důvodů, proč bychom nový stadion měli stavět mimo centrum i dnes. Rozhodnutí za půl miliardy každopádně musí mít kvalitní podklady. Vedení města by mělo analyzovat možnosti umístění stadionu v jiných lokalitách. Nabízejí se například Hůrka, Vinice nebo Ohrazenice. A neomezovat se na jediné řešení.

5. Tribuny nejsou problém, stačí mít fantazii

V diskuzi o Letním stadionu často zaznívá, že území mezi zimním stadionem a Tyršovými sady není možné využít jinak. Tribuny Letního stadionu jsou totiž památkově chráněné a je nutné je opravit. Problém však není památková ochrana, problém je nedostatek fantazie vedení města. Západní tribuna je jednoduchá skeletová konstrukce, kterou lze při adaptaci vnitřních prostor využít pro celou řadu funkcí. Východní tribuna neboli Brána borců není součástí stadionu ani v předloženém projektu, ale stává se součástí veřejného prostoru. I bez fotbalového stadionu tak může být součástí parku nebo menšího náměstí. Lze ji využít třeba pro letní divadelní scénu nebo pro v Pardubicích oblíbené letní kino.

6. Fotbalový stadion v centru je pro dopravu horší než obytná čtvrť

Zastánci stadionu říkají, že výstavba obytné čtvrti by příliš zhoršila už tak náročnou dopravu v centru. Tohle ovšem platí spíše pro stadion. V centru se přirozeně nachází spousta obchodů, restaurací a možností kulturního vyžití. Pokud v něm lidé bydlí, přirozeně volí dopravu pěšky, MHD nebo na kole. Mají to totiž dostatečně blízko.

Když se ale obytná zástavba přesouvá na předměstí, lidé musí často do centra dojet autem. Neumožnit tak rozvoj bydlení v centru je ideální recept na to, jak dopravní situaci ve městě naopak zhoršit. Stadion naopak slouží jako magnet na auta. Spousta návštěvníků na něj totiž přijíždí z širšího regionu, navíc nárazově.

7. Přestavba Letního stadionu není férové řešení pro sport

Letní stadion byl ve 30. letech 20. století vystavěn jako všesportovní. Dráhovou cyklistiku, atletiku, plochodrážní závody, volejbal, a nyní i tenis však postupně vytlačil fotbal. Pardubická radnice počítá s využitím nového stadionu pouze pro profesionální fotbal. Kvůli přísným požadavkům na kvalitu trávníku nebude možné stadion využívat pro jiné sporty ani pro kulturní akce, dokonce ani pro trénink samotných fotbalistů. Stadion se tak využije zhruba třicetkrát až čtyřicetkrát ročně na akce pro pár tisíc diváků. To podle Pirátů není férová podpora sportu. Shodneme se, že fotbal i další sporty by v Pardubicích rozhodně měly být dostupné a jejich podpora v nedávné minulosti nebyla dostatečná. Proto teď chceme vybrat takové řešení, které bude skutečným přínosem pro celou sportovní obec.

8. Stadion se stejně nestihne postavit do začátku sezóny 2022/2023

Od sezóny 2022/2023 se mají znovu zpřísnit podmínky pro stadiony 1. i 2. ligy. Ani podle připraveného projektu nelze stihnout stadion postavit. V tuto chvíli musí město nejprve nechat upravit projektovou dokumentaci, na jejímž základě teprve začne vybírat zhotovitele stavby. Samotná stavba bude podle projektantů trvat nejméně 20 měsíců.

9. Bez vás to zvrátit nedokážeme

Piráti chtějí nepromyšlenou investici za půl miliardy zastavit. Chceme se vyhnout tomu, aby se město zadlužilo. Pro fotbal i ostatní sporty chceme najít rozumnější řešení. Ve veřejném prostoru to ale zatím vypadá, že část veřejnosti fotbalový stadion v centru chce a ostatním je to jedno. Pokud vám to jedno není, napište prosím ostatní zastupitelům. A pokud máte možnost, přijďte ve čtvrtek 21.11. na zastupitelstvo, jednání začíná v 15 hodin a stadion by měl být zařazen jako bod 2.

Autor titulní fotky: Rvk3028 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti podali podnět na ÚOHS. Mají pochybnosti o regulérnosti veřejné zakázky na pátém městském obvodě

Piráti podali podnět na ÚOHS. Mají pochybnosti o regulérnosti veřejné zakázky na pátém městském obvodě

Městský obvod Pardubice V čelí přezkumu svého postupu při zadávání veřejné zakázky „Relaxační zóna Stará plovárna", kterou dříve vyhlásil. Pirátský zastupitel a předseda kontrolního výboru městského obvodu Pardubice V Filip Vařecha totiž podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže z důvodů vážných pochybností o její regulérnosti.

Pardubická Stoka? Piráti a Zelení žádají konec politiků, kteří jsou v hledáčku policie

Pardubická Stoka? Piráti a Zelení žádají konec politiků, kteří jsou v hledáčku policie

Na pardubickém magistrátu zasáhla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) s podezřením na manipulaci veřejných zakázek. Piráti a Zelení vyzývají exprimátora Martina Charváta (ANO) a další aktéry kauzy k odstoupení ze všech veřejných funkcí a vedení Rozvojového fondu Pardubice (RFP) ovládané ANO k rezignaci. Jinak zváží hlasování o konci ANO ve vedení města.

Piráti naprosto nestandardní zacházení s územním plánem nepodpoří. Radní si musí ujasnit, zda město řídí Nadrchal nebo Dědek

Piráti naprosto nestandardní zacházení s územním plánem nepodpoří. Radní si musí ujasnit, zda město řídí Nadrchal nebo Dědek

V pondělí mají zastupitelé Pardubic údajně rozhodnout o zahájení změny územního plánu pro stavbu nové hokejové arény. „Oficiálně to zastupitelstvo neví. Na programu takový bod nemá, žádný návrh ani podklady radní nepředložili. Zato se čile vyjadřují v kuloárech nebo pro média. O řádnou komunikaci se zastupiteli ani občany Pardubic zjevně nestojí,“ podotýká předseda zastupitelského klubu Pirátů Vojtěch Jirsa.