Příjmy města nepokryjí ani provozní výdaje
Dnes 17. 12. 2020 bude Zastupitelstvu města Pardubic předložen ke schválení návrh rozpočtu na rok 2021. Ten plánuje deficit provozního salda ve výši 106 mil. Kč. „Město ze svých běžných příjmů v příštím roce nepokryje ani veškeré provozní výdaje,“ varuje Adolf Vondrka, náš nominant ve finančním výboru zastupitelstva. Příjmy i výdaje města jsou totiž významně ovlivněny koronavirovou krizí. Plánované provozní saldo rozpočtu na příští rok, tedy rozdíl běžných příjmů a výdajů města, je v roce 2021 o 524 mil. Kč nižší, než bylo v roce 2019. Zjednodušeně řečeno, město bude mít v příštím roce na investice o 0,5 mld. méně, než mělo v letech před epidemií. Vedle nákladů na běžný provoz, plánuje město utratit za investice v příštím roce 889 mil. Kč. Aby si Pardubice mohly takto vysoké výdaje dovolit, musejí použít téměř všechny dostupné peníze, tedy všechny zbylé prostředky z roku 2020 a k tomu dočerpat úvěrový rámec na 1 mld. Kč. Utratit téměř vše bude nutné i přesto, že některé výdaje budou částečně hrazeny z dotací. Město zůstane na konci roku zatíženo úvěrem ve výši 1 mld. Kč. Oproti současnosti se zvýší dluh města o 536 mil. Kč. Město začne tento úvěr splácet od roku 2022.
Příští rok město ustojí, v dalších letech peníze dojdou
„V roce 2021 tedy Pardubice při velkém zadlužení a zapojení všech zdrojů ještě jen taktak s penězi vyjdou. Zásadní problém nastává v dalších dvou letech. Do roku 2023 chce město utratit za 12 největších plánovaných investičních akcí celkem přes 809 mil. Kč z vlastních zdrojů. V této částce ale není zahrnuta spousta dalších menších investičních akcí a kapitálových výdajů, které zatím nebyly vyčísleny. Lze předpokládat, že půjde o další stovky milionů,“ odhaduje Vondrka. Tolik peněz ale město mít nebude a ještě více se tedy zadluží. „Nikdo neví, jak hluboký bude propad ekonomiky v letech 2022 a 2023 a jak velký bude v těchto letech propad příjmů města. Víme ale, že s velkou pravděpodobností porostou úrokové sazby. Město tak zaplatí o další desítky milionů více na úrocích. Zahajovat v příštím roce investice, jejichž celkové náklady se mohou v dalších letech vyšplhat vysoko nad miliardu, je krajně nezodpovědné,” uzavírá Vondrka.
Řešením je pozdržet fotbalový stadion
Nejproblematičtější z pohledu nákladů je projekt nového fotbalového stadionu. Plánované náklady na stadion jsou 444 mil. Kč, tedy více než polovina všech vlastních zdrojů, které bude město potřebovat na velké investice do roku 2023. K této částce je třeba přičíst minimálně dalších 300 mil. na související stavby, bez kterých nebude možné stadion zkolaudovat. „Vedení města sestavilo přehled 12 velkých investičních projektů do roku 2022. Je mezi nimi sice fotbalový stadion, ale parkovací dům za 300 mil. Kč, který je podmínkou pro jeho kolaudaci, už chybí,” říká Vojtěch Jirsa, předseda zastupitelského klubu Pirátů. „Navrhujeme, aby se stadion letos nerealizoval. Chceme počkat alespoň rok a sledovat, jak se bude ekonomická situace vyvíjet. Teď už nejde o to, zda je člověk podporovatelem stadionu nebo ne, na ten projekt prostě zatím nemáme peníze. Pokud bude primátor trvat na zahájení realizace v tomto roce, rozpočet nepodpoříme. Vedlo by to k extrémnímu zadlužení města a k odsunutí řady dalších investic s velkým přínosem pro lidi na druhou kolej,” shrnuje postoj Pirátů Jirsa. „V dnešním hlasování se ukáže, kdo je skutečně rozpočtově odpovědný a kdo o tom jenom mluví,” uzavírá Jirsa.