Primátor Pardubic dal před zdravým vzduchem přednost zájmům uhlobarona

12. července 2019
Primátor Pardubic dal před zdravým vzduchem přednost zájmům uhlobarona

Radní totiž podání odvolání proti rozhodnutí kraje při svém mimořádném jednání zamítli. Pro odvolání se našly pouze čtyři hlasy, chyběly dva. Piráti postup rady považují za neomluvitelný.

„Jednání rady jsem se zúčastnil jako host a na začátek jsem radním poděkoval, že se k věci narychlo sešli v počtu 9 z 11, což dávalo slušné předpoklady pro schválení,“ popsal situaci za Piráty zvolený zastupitel Jakub Kutílek, člen Zelených. Primátor Charvát, který jednání svolal a v únoru na zastupitelstvu hlasoval pod veřejným tlakem pro negativní vyjádření města, se ale tentokrát zdržel. Stejně se zachoval jeho stranický kolega, radní a starosta pátého městského obvodu Jiří Rejda. Ostatní hlasovali v souladu se svým únorovým stanoviskem. „Ukazuje se tak, že zástupce hnutí ANO je třeba držet pod permanentním veřejným tlakem, jinak na hájení veřejného zájmu — v tomto případě čistého vzduchu a zdravého životního prostředí — rychle zapomínají. Můžeme jen závidět jejich starosty menším obcím, jako jsou Veltruby nebo Bukovka. Je ostuda, že Pardubice se jen vezou a přezkum u ministerstva životního prostředí si musí svými odvoláními vynutit menší obce a spolky, které jsou v boji za zájmy lidí důslednější,“ zhodnotil Kutílek.

„Asi nejsmutnější na tom je, že neudělení výjimky by elektrárnu nijak neohrozilo. Její zástupci nám do očí potvrdili, že potřebné technologie mohou nainstalovat, jen by je to stálo víc. Primátor a rada města si tedy cení víc ušetřených peněz soukromé firmy než zdraví svých vlastních obyvatel. To je neodpustitelné,“ uvedla pirátská zastupitelka Lenka Španihelová.

dana-balcarova

Pokud odvolací řízení neuspěje, bude moci elektrárna Chvaletice díky této výjimce i po roce 2021 překračovat limity toxických látek určené nejnovějšími evropskými regulacemi pro ochranu čistoty ovzduší až o 300 kilogramů rtuti a 330 tun oxidu dusíku ročně. „Rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje je jen důsledek novely zákona o ochraně ovzduší, který výjimky povoluje a kterou v roce 2018 předložilo Ministerstvo životního prostředí. Piráti k novele podali pozměňovací návrh rušící možnost udělování výjimek pro velké uhelné elektrárny od roku 2025, aby měl průmysl čas se na nové limity připravit. Pro pirátský návrh jasně hlasovali pouze poslanci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Je žalostné, že většina poslanců KSČM, hnutí ANO a ČSSD se vyslovila proti návrhu navzdory svým předvolebním slibům, že budou podporovat odklon od uhelné energetiky. Svým slibům dostála ODS, která již před volbami výjimky podporovala a hlasovala proti návrhu, stejně jako SPD,“ doplnila pirátská poslankyně Dana Balcarová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Novým zastupitelem Pardubic se stane Dominik Bečka, nahradí Ivanu Böhmovou

Novým zastupitelem Pardubic se stane Dominik Bečka, nahradí Ivanu Böhmovou

Do pardubického zastupitelstva na březnovém zasedání vstoupí Dominik Bečka. 31letý manažer finančních rizik naváže na své tříleté působení na prvním obvodu, věnovat se bude hlavně rozpočtu a kvalitě veřejného prostoru v centru Pardubic. V zastupitelských lavicích nahradí Ivanu Böhmovou v opozičním klubu Pirátů.

☃️ Report - zastupitelstvo leden 2023

☃️ Report - zastupitelstvo leden 2023

Nová koalice ve staronovém složení nelení. Od nástupu na radnici zrušila nahlížení do kalendářů radních, parkovací místa v centru, nepohodlné komise pro strategii či architekturu a urbanismus či vlastní volební hesla o nezdražování MHD.

🎄🌨REPORT - ZASTUPITELSTVO PROSINEC 2022

🎄🌨REPORT - ZASTUPITELSTVO PROSINEC 2022

💶 Hlavním bodem včerejšího programu byl rozpočet na rok 2023. Popsali bychom ho jako konzervativní, bez nečekaných investic. Náš postoj k rozpočtu nebyl přímo kritický, ale spíše zdrženlivý. Štěstím v neštěstí jsou vyšší daňové příjmy a daří se tak pokrýt všechny nutné výdaje na provoz Pardubic.