Prvním nešetrným stavebním zásahem může být silniční propojka, kterou chce vedení města vést přímo přes most Červeňák. Ten je však příliš úzký a ve velmi špatném technickém stavu. Radnice má již v ruce několik dokumentů identifikujících jeho závady, ale zatím žádný naceněný návrh jeho opravy. Přesto se k výstavbě propojky již zavázala ve smlouvě s ministerstvem obrany.

Překrásné rozsáhlé přírodní území na jihu města podél řeky Chrudimky zůstává mimo pozornost obyvatel. Většinu 20. století mu totiž dominovala činnost armády a nyní si ho již přes dvacet let bere zpět příroda. Postupně ho však začínají objevovat i obyvatelé města, mezi prvními pejskaři, milovníci přírody a běžci. Bývalému vojenskému prostoru se přezdívá Červeňák podle jednoho z mostů, který se zde nachází.

Místo pro rekreaci i příjemnou zkratku pěšky nebo na kole

Území Červeňáku je pro město a jeho obyvatele cenné hned z několika důvodů. Na prvním místě je to obrovský potenciál pro každodenní odpočinek obyvatel přilehlých částí města, zejména Pardubiček, Višňovky a Jesničánek. Jih města je jinak převážně obklopen nekonečnými lány polí, průmyslovými areály a letištěm. Červeňák naopak nabízí pestrou přírodu a díky vysokému podílu zalesnění velmi příjemné klima i v parném létě.

Díky poloze zakousnuté do města je Červeňák také prostorem, přes který vedou nejkratší cesty právě mezi Pardubičkami na jednom břehu Chrudimky a Višňovkou, Jesničánkami a Duklou na břehu druhém. Již dnes je území protkáno sítí cest od zarostlých panelek po pěšinky. Nevelkými investicemi je možné tu vybudovat pěší a cyklistickou spojnici těchto místních částí. Navíc cesta po levém břehu Chrudimky je už dnes sjízdná z centra města až po most Červeňák, který se nachází na úrovni centrálního hřbitova.

cervenak-prirodni-poklad-na-jihu-mesta-01

foto: Vojtěch Weisbauer, Mladí zelení

Přírodní a historický skvost

Kromě samotného pohybu – dopravního či rekreačního – v příjemném prostředí je zde obrovská příležitost rozvíjet i poznání. Z novodobé historie jsou zde nejviditelnější pozůstatky po působení železničního pluku v meziválečném období: dva dochované mosty a vysoké pilíře a k nim směřující násep, sloužící tehdy pro cvičnou stavbu mostů. V těsném sousedství se také nachází archeologické naleziště v Pardubičkách, kde se dochovaly pozůstatky počátků Pardubic ze 13. století.

Z hlediska ekologického byl již prokázán význam koryta řeky Chrudimky, které je vyhlášeno evropsky významnou lokalitou. Zbytek území zatím stále čeká na podrobný biologický průzkum. Vidíme příležitost k popularizaci těchto aspektů přímo na místě nejen formou naučné stezky.

Červeňák je přirozeným přechodem mezi soustavou parků podél Chrudimky (Na Špici, Bubeníkovy sady, Vinice) a volnou krajinou za městem.

Podrobnější informace naleznete na webu Iniciativy Přírodní park Červeňák www.ppcervenak.cz. K silniční propojce a s ní související změnou územního plánu pak na webu www.hloupapropojka.cz.