Parkovací dům U Stadionu rezidentům parkování nenabídne. Návštěvníkům a firmám mají Pardubice doplácet tisíce měsíčně na jedno místo

Parkovací dům U Stadionu rezidentům parkování nenabídne. Návštěvníkům a firmám mají Pardubice doplácet tisíce měsíčně na jedno místo

Za záchranu hokeje i fotbalový stadion v centru město platí podruhé – chystanou stavbou parkovacího domu u hokejové arény. Nyní nadešel čas slib splnit, i přesto, že celý projekt je nesmyslný od A až po Z. Na 190 milionů z celkových cca 350 si město plánuje vzít úvěr, zbytek plánuje sanovat z rozpočtu a prodejem dvou bytových domů v centru města.

„Další parkovací dům ve městě, kde padají mosty, nedává smysl. Město chce kvůli němu prodat dva bytové domy v historickém centru s deseti nájemními byty za cca 40–50 milionů korun. Za tyto peníze by šel posílit městský bytový fond více byty na sídlištích, kde šly ceny v poslední době výrazně dolů,“ prezentuje svůj pohled Lukáš Havlena (Piráti).

Místo ekonomické studie zbožné přání. Parkovací dům má přesto prodělávat

Předpokládaný příjem na jedno parkovací místo, cca 2 600 Kč měsíčně, by musel být při stejné obsazenosti třikrát vyšší, aby vůbec pokryl náklady. Provozní náklady studie kalkuluje na pouhých 126 Kč měsíčně na místo s jen postupným nárůstem. Nepočítá přitom s žádnými osobními náklady. „Třeba údržba konstrukčně jednoduššího parkovacího domu v Brandýse nad Labem reálně stojí víc než dvojnásobek. Odhad obsazenosti je nastřelený, aby to nějak vyšlo. Zvláště 60 % u krátkodobého parkování je pohádka. Třeba Karlovina se přes den drží kolem 35 %. Ze statistik víme, že takovou vytíženost mají parkoviště v okolních ulicích U Stadionu a nábřeží V. Havla. Ta jsou ale levnější a bez závory,” vypočítává Robert Hrdina (Zelení) nedostatky předložených podkladů.

Návratnost je přes tento optimismus v nedohlednu, příjmy nestačí ani na splátku úvěru. Splácení a provoz domu tak spolknou všechny plánované výnosy, město z nich neuvidí ani korunu. Naopak, v dalších 15 letech za dům doplatí dalších 100 milionů. Studie také nepočítá s cenou pozemku. Jeho případný prodej by přitom mohl vynést až nízké desítky milionů.

Počet velkých akcí s odchodem hokeje nepočítá

Přínos parkovacího domu je přitom sporný. V rozporu s původními sliby parkovací dům u Stadionu nenabídne žádná parkovací místa pro rezidenty. Stejně tomu bude za Domem hudby.

Významným příspěvkem do rozpočtu má být dražší parkování při sportovních a společenských akcích. Studie počítá rovnou s šedesáti ročně, budoucí přesun hokeje a velkých kulturních akcí do plánované nové haly nebo případný sestup fotbalistů přitom nereflektuje. “Aby naši radní protlačili fotbalový stadion a zachránili hokej, bez rozmyslu naslibovali hory doly, Občané Pardubic to mají odskákat dalším projektem za obrovské peníze, na který budou doplácet desítky let. Rezidentům místa přitom nenabídne, jen do centra přivede další auta,“ uzavírá výčet výhrad Dominik Bečka (Piráti).

Cena je už teď o 80 % vyšší, než bylo v plánu

Před třemi lety Pardubice náhle zařízly lávku přes Labe, která oproti plánu zdražila o 70 %. „Není možné, aby rozpočet všech soutěžících byl o tolik vyšší než odhad. Projektant nás uvedl v omyl,“ nechala se tehdy slyšet Helena Dvořáčková (bez PP, klub SPD). Parkovací dům má oproti původnímu odhadu 193 milionů zdražit ještě více. Podobně silná vyjádření, jako když šlo o lávku pro pěší a cyklisty, od členů Rady nikdo neočekává.

Parkovací dům U Stadionu bude schvalován 29. května, Piráti a Zelení budou hlasovat proti.


Fakta a čísla

375 parkovacích míst, 289 nových parkovacích míst (dům má stát na místě současného parkoviště s 86 místy)

Náklady

  • původní odhad nákladů: 193 milionů; nový odhad: 340 milionů (+79 %, bez DPH)
  • investiční náklady: při 340 milionech 907 tisíc na parkovací místo, 1,17 milionu na nové parkovací místo
  • provozní náklady dle studie začínají na 1 520 Kč ročně na místo (reálné náklady ve konstrukčně jednodušším parkovacím domě jsou více než dvojnásobné)

Financování

  • na začátku: 100 milionů z městského rozpočtu (příplatkem do základního kapitálu RFP) + cca 45 milionů z prodeje městských domů
  • v průběhu provozu: splácení úvěru, provozní náklady vs předpokládané výnosy: za 15 let doplatek celkem 100 milionů (při optimistických předpokladech)
    • 190 milionů úvěr na 15 let (pohyblivý úrok, nyní přes 7 %; při úroku 5 % budou celkové úroky cca 80 milionů Kč)
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Pardubáci z Dukly, Višňovky, Skřivánku, Jesničánek a Dražkovic získali možnost spolurozhodovat o podobě městského obvodu

Pardubáci z Dukly, Višňovky, Skřivánku, Jesničánek a Dražkovic získali možnost spolurozhodovat o podobě městského obvodu

Pardubice, 16. května – V Pardubicích na pátém městském obvodě zastupitelstvo na návrh klubu Zelení a Piráti schválilo start pilotního ročníku „participativního rozpočtu“. Tento nástroj umožní občanům přímo rozhodnout o tom, na jaké projekty se využije část peněz v rozpočtu. Nyní veřejnost rozhoduje o názvu celé akce.

Pardubice pronajímají billboardy za pakatel. Problém je ale jinde, říkají Zelení a Piráti

Pardubice pronajímají billboardy za pakatel. Problém je ale jinde, říkají Zelení a Piráti

Trvalo léta, než si někdo posvítil si na podmínky, za kterých se v Pardubicích pronajímají billboardy na městských pozemcích. Zelení a Piráti to teď udělali. Co našli, se dalo čekat: zastaralé smlouvy často z přelomu tisíciletí a směšné ceny nájemného. Má tedy město reklamu zdražit? „Máme lepší nápad,“ říká zastupitel Robert Hrdina za Zelené.

Pardubická Stoka? Piráti a Zelení žádají konec politiků, kteří jsou v hledáčku policie

Pardubická Stoka? Piráti a Zelení žádají konec politiků, kteří jsou v hledáčku policie

Na pardubickém magistrátu zasáhla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) s podezřením na manipulaci veřejných zakázek. Piráti a Zelení vyzývají exprimátora Martina Charváta (ANO) a další aktéry kauzy k odstoupení ze všech veřejných funkcí a vedení Rozvojového fondu Pardubice (RFP) ovládané ANO k rezignaci. Jinak zváží hlasování o konci ANO ve vedení města.